Subskrypcja
Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
Jak optycznie powiększyć małą łazienkę

Foto
Mała łazienka może sprawiać wrażenie przestronnej i mieć pełen program funkcjonalny. Taki efekt osiąga się, stosując kilka sprawdzonych metod, np. wybierając odpowiednie formaty płytek ceramicznych oraz materiały odbijające światło. Poznaj 9 niezawodnych pomysłów na aranżację małej łazienki, tak by wydawała się większa.

1. Nie zastawiaj podłogi

Postaraj się, żeby od wejścia do łazienki widoczne było jak najwięcej wolnej podłogi. Ten trik gwarantuje iluzję większej przestrzeni. To także argument, żeby w małej łazience zainstalować podwieszane urządzenia sanitarne.

2. W aranżacji używaj chłodnych barw

Ściany, podłogę i sufit wykańczaj materiałami w chłodnych odcieniach: bieli, szarości, bladego fioletu, błękitu, jasnej zieleni lub pudrowego różu. Kolory te sprawiają, że ściany optycznie się oddalają, dając wrażenie przestrzeni w małej łazience.

3. Postaw na błyszczące materiały

Wybieraj materiały odbijające światło: błyszczące płytki ceramiczne, metaliczne mozaiki, szkło, lakierowane meble na wysoki połysk, chromowane baterie. Również duże tafle luster bez ram lub lustrzane płytki spowodują, że mała łazienka wyda się większa. Ale już dwa lustra naprzeciwko siebie powtarzające swoje odbicia wprowadzą niepokojący chaos niepożądany w łazience.

4. Pomyśl o dużych płytkach

Wybieraj duże płytki ceramiczne. Mitem jest, że do małych łazienek należy wybierać małe płytki. Łatwiej i taniej je ułożyć, ale to wielkie formaty dadzą jednolitą, spokojną, a więc iluzorycznie większą płaszczyznę.

5. Pamiętaj o złudzeniu optycznym

Prostokątne płytki ceramiczne ułóż poziomo – optycznie poszerzą łazienkę. I odwrotnie, ułożone pionowo „wyciągną” za niskie wnętrze. To samo dotyczy deseni: pasów i motywów układających się w pasy. Z reguły wzorzyste płytki ceramiczne zmniejszają optycznie łazienkę. Wprowadzają wrażenie męczącego nadmiaru i przytłaczają. Alternatywą dla deseni i kolorowych wzorów są modne płytki o wyraźnej fakturze. Są urozmaiceniem, nie zmniejszając łazienki optycznie.

6. Zdecyduj się na duże sprzęty

W małej łazience zdecyduj się na dużą umywalkę lub kabinę prysznicową. Nie obawiaj się, że przez nie łazienka wyda się jeszcze mniejsza. Paradoksalnie towłaśnie stłoczenie zbyt małych urządzeń daje wrażenie ciasnoty, a większe i zdecydowane formy nadają wnętrzu monumentalny charakter.

7. Wykorzystaj szkło

Wybierz kabinę prysznicową lub parawan nawannowy z lekkimi chromowanymi profilami i przezroczystym, bezbarwnym szkłem. Nie podzieli łazienki na mniejsze klitki.

8. Nie zapominaj o świetle

Zdecyduj się na oświetlenie o barwie chłodnobiałej (4000-5000 K), która sprawi, że mała łazienka wyda się czystsza i większa.

9. Pochowaj niepotrzebne drobiazgi

Zadbaj, by kosmetyki i drobne przedmioty były schowane. Im mniej rzeczy na wierzchu, tym mała łazienka wyda się przestronniejsza i bardziej uporządkowana.

Warto też wiedzieć:

Połączenie wanny z kabiną prysznicową w małej łazience

Jeśli nie chcesz wybierać między wanną a prysznicem i masz małą łazienkę, możesz się zdecydować na wannę i prysznic w jednym.

Na rynku są wanny, których asymetryczny kształt (gwarantujący szerokość 80-90 cm) umożliwia wygodną kąpiel także pod prysznicem.
Jeśli zdecydujesz się na typową prostokątną wannę, to najlepiej taką, która ma płaskie i szerokie dno.
Nad wanną zainstaluj prysznic na drążku lub panel prysznicowy. Droższym rozwiązaniem jest podtynkowa bateria natryskowa.
Na wannie zamontuj parawan. Do wyboru są wahadłowe, przesuwne, składane. Wygodnie, jeśli konstrukcje pozwalają na otwieranie do wewnątrz i na zewnątrz, a także na proste wypięcie drzwi, co ułatwia utrzymanie parawanu w czystości. Szyby większości modeli są hartowane i pokryte powłoką zapobiegającą osadzaniu się kamienia i osadu z mydła. Parawany kosztują od 200 zł.
Świetnym rozwiązaniem jest też kotara prysznicowa. Parawany pasują do wnętrz nowoczesnych, kotary – do stylowych, rustykalnych, w styl pop.

źródło : muratordom.pl
Aktualności
Ruszą dopłaty do taniego ogrzewania


Budownictwo przemysłowe


Fachowcy budowlani ze wschodu


 
Podstrony:  1  2  3